Week 44-2025: rode kool, knoflook, wortel, NL-BIO-01

  • Bericht auteur:
  • Berichtcategorie:Uncategorized

Week 44                                                                                         29 oktober 

Beste klanten, voor de herfstvakantie hebben de leerlingen in een van onze boogkassen knoflook geplant. Dit is een van de eerste gewassen die we in het voorjaar oogsten, kleine bollen verse knoflook. Deze week zaaien we nog een keer snijbiet, ook dit gewas is vorstbestendig en gedijt zelfs goed in de kou. Daarna is het tijd voor het inventariseren van ons zaaigoed en dromen over de variëteiten die we volgend jaar gaan zaaien. 

Deze week in het pakket:

Fruit: appel Santana en/of Elstar, peer Concorde, navelsinaasappel, clementine.
Groente groot: rode kool, wortel, ui, spruiten, courgette, eikenbladsla, snijbonen, laurierblad.
Groente midden: rode kool, wortel, ui, spruiten, courgette, eikenbladsla, laurierblad.
Groente klein: rode kool, wortel, ui, spruiten, andijvie, laurierblad.

Recepten van Michiel, onze receptionist:

Tartelette van rode kool met aceto balsamico en geitenkaas

Deeg voor 4 taartjes, tartelettes zijn kleine 1-persoons taartjes. Ze kunnen hartig zijn en zoet. Het deeg dat ik hier gebruik is een korstdeeg dat een wat stevige korst geeft. Je zou ook bladerdeeg kunnen gebruiken.

250 gr bloem, 1 ei, 100 gr boter, 80 gr. dikke yoghurt of kwark, peper en zout

Zeef de bloem in een kom en voeg de zachte boter toe. Voeg de eieren, yoghurt en peper/zout toe. Kneed het geheel tot een soepel, niet plakkerig deeg. Indien het wel plakkerig is, voeg je wat bloem toe. Verdeel in vier gelijke delen en rol in slagersfolie, laat minimaal 1 uur rusten voor je het verder verwerkt.
Daarna kun je het deeg vormen en op 170℃ blind bakken. Blind bakken doe je als volgt, je neemt de tartelette vormpjes en verdeelt er wat boter in, dan doe je wat bloem in de vormpjes en dit klop je rond in het vormpje zodat overal in het vormpje bloem zit.
Vervolgens rol je het deeg uit en bekleed je de vormpjes met een dun laagje deeg. Leg een rondje bakpapier in de vormpjes en daarbovenop droge peulvruchten, bijvoorbeeld kikkererwten of bonen. Daardoor blijft het deeg in de vorm en bak het mooi krokant en bruin.

vulling van de tartelette
1 rode kool, 1 dl aceto balsamico, 1 ui, 2 tenen knoflook, 1 takje rozemarijn, 50 gr bruine suiker, 3 el pistachenootjes, 50 gr harde geitenkaas, peper en zout, olijfolie.

Neem een pan en doe hierin wat olijfolie, snipper de ui en verwarm de pan zodat je de ui aan kunt zetten. De ui moet goed gaar worden en licht gekarameliseerd zijn. Snij intussen de helft van de rode kool in dunne reepjes, haal de naalden van de rozemarijn en hak de rozemarijn fijn. Maak de knoflook schoon en hak deze ook, voeg de knoflook toe als de ui gaar is. Daarna kan ook de rozemarijn erbij en wat peper en zout. Doe de suiker bij de ui en laat deze even smelten en licht karamelliseren. Voeg de rode kool toe en meng dit met de ui, blus het af met de aceto en leg de deksel op de pan.
Laat je kool stoven en vervolgens als deze goed gaar, ga je verder met koken door het vocht te laten verdampen. De kool moet zacht zijn als een soort compote.

Laat de kool en de taartvormpjes afkoelen, daarna vul je ze met de rode kool en strooi je er wat geraspte harde geitenkaas en gehakte pistachenoten op. Zet de tartelette nog even in de oven op 170 graden Celsius en serveer de tartelette warm. 

Tofuballetjes met wortel-chilidip (Odin – recepten Herfst)

450 gr tofu, 1 kleine ui, 2 tenen knoflook, 25 gr verse koriander, 2tl gerookte paprikapoeder, 2 tl komijnpoeder, 65 gr havermeel, zout, peper, frituurolie

Voor de dip:

300 gr wortel, 1 tl komijnpoeder, 2 tl crispy chili-oil, 1el (vegan) mayo, 1 el (plantaardige) yoghurt, 2 el gehakte verse koriander, zwart sesamzaad, sesamolie

Bereiding:

Laat de tofu goed uitlekken tussen twee borden, leg iets onder de borden om het vocht op te nemen en zet een plank met iets zwaars erop bovenop de borden. Of gebruik je picklepers als je die hebt.
Snipper nu de ui en hak de knoflook en koriander fijn.

Terwijl de tofu uitlekt maak je de dip: schrap de wortels schoon, snij in stukken en kook gaar. Giet af. Pureer de gekookte wortel met de rest van de ingrediënten, behalve de koriander en het sesamzaad, helemaal fijn.
Roer de koriander erdoor en strooi er wat van het sesamzaad overheen. Maak af door er wat sesamolie op te druppelen. Je saus is nu klaar.

Je kunt nu verder met de tofu, want die is na een half uur goed genoeg uitgelekt. Doe de tofu in een kom en meng goed met alle ingrediënten, met uitzondering van de olie! Zorg ervoor dat de tofu goed verkruimeld wordt. Vorm balletjes van het mengsel en bak deze in een laagje hete olie tot ze goudbruin en knapperig zijn. Eet smakelijk!

Week 50                                                                                                               14 dec 2022

Beste klanten, na de kerst vindt u de recepten op www.vrijwaterland.nl .

In de winkel liggen dan nog enkele tastbare exemplaren voor de liefhebbers.

Buiten de winkel hangt inmiddels een mededelingenkastje met daarin de receptenbrief.

 

Kerstvakantie:

Week 52 en de eerste week van januari 2023 is de winkel gesloten

Er zijn dan twee weken geen pakketten. 11 januari staan de pakketten weer voor u klaar.

 

           

fruitpakketten: appel, sinaasappel, mandarijn en kakifruit. In het midden pakket ook peer.

In het grote groentepakket:  zuurkool, bataat, avocado, wilde wortel, groenselder

en een bakje kiemen spicy.

 In het midden pakket : zuurkool, bataat, avocado, wilde wortel, groenselder

 In het kleine pakket: zuurkool, bataat, avocado, wilde wortel, groenselder

Smakelijk eten, het Vrij Waterlandteam

 

Van Doreth onze receptioniste:

Volgens mij heb ik het al eerder gezegd: Er zit té weinig tijd in een dag!! Er zijn zoveel dingen die ik wil doen!! Het huis(houden) op orde houden, sporten, wandelen, lezen over voeding, recepten zoeken, koken, kletsen met vriendinnen, samenzijn met het gezin, af&toe een beetje lummelen, mooie boeken lezen en dan alles ook graag met aandacht en liefde… Of ik wil misschien teveel??

JACHTSCHOTEL

500gr rundergehakt, 2 á 3 goudrenetten, 2 pakjes zuurkool, 3 uien, 2tl kaneel, 1t paprikapoeder, 1tl kurkuma, 1tl kerrie, 1tl nootmuskaat, peper en zout naar smaak, 1kg aardappelen, 1el kokosolie en een flinke klont roomboter.

Schil de aardappelen en kook gaar. Snijd ondertussen de uien in halve ringen en fruit in de kokosolie in een koekenpan. Voeg het gehakt toe en maak het los met een houten spatel en voeg de kruiden toe, roer door en laat rustig bakken, roer af en toe door. Schil de appels en snijd in dunne plakjes. Voeg toe aan het gehakt en roer door. Giet de aardappelen af, vang een beker kookvocht op. Stamp ze fijn, voeg een flinke klont roomboter, peper en zout en net zoveel kookvocht toe, tot je een smeuïge puree hebt. Pak een grote ovenschaal en verdeel het gehaktmengsel over de bodem. Knip de pakjes zuurkool open en knijp er zoveel mogelijk vocht uit. Verspreid vervolgens de zuurkool losjes over het gehaktmengsel. Verdeel de aardappelpuree erover, strooi er eventueel wat paneermeel over en zet 30minuten op 180grC in een voorverwarmde oven.

ZUURKOOL POMPOENSCHOTEL

500g zuurkool, 1 kg pompoen (schoon), 200g gerookte spekreepjes, 300g gehakt, 50g pijnboompitjes,1 00 g crème fraîche, 1 prei, 1 bosje platte peterselie, 1 spaanse peper, 1 bouillonblokje, 150 g geraspte kaas.

Schil en schraap met een lepel de pitjes uit de pompoen. Snij de pompoen in grove stukken en kook deze in een klein beetje water, zodat de pompoen net onder ligt, in ongeveer 15 min gaar. Verwarm een hapjespan en bak de spekjes goudbruin. Voeg het gehakt eraan toe en rul deze gaar. Snij ondertussen de prei in ringen en was het schoon in een vergiet onder koud water. Snij het pepertje fijn en bak deze mee. Hak de peterselie fijn en voeg deze toe samen met de groentebouillonpoeder. 

Laat de zuurkool uitlekken in een vergiet. Verwarm de oven voor op 180 graden. Wanneer de pompoen gaar genoeg is, giet deze dan af. Stamp de pompoen tot een mooie gladde puree. Schenk het vocht van het gehakt erbij en de crème fraîche roer dit goed door de pompoenpuree. Daarna meng je de uitgelekte zuurkool erdoor. Vet een ovenschaal in. Rooster in een koekenpan de pijnboompitjes goudbruin en roer deze door het gehakt. 

Leg eerst een dun laagje pompoen-zuurkoolpuree op de bodem van de ovenschaal  vervolgens het gehaktmengsel en daarop de rest van de puree. De toplaag wordt de geraspte kaas. Bak de zuurkool-pompoenovenschotel 20 minuten in een voorverwarmde oven.

GEPOFTE ZOETE AARDAPPEL MET SPINAZIE EN GEITENKAAS

4 gewassen zoete aardappels, 300gr gewassen spinazie, 2el olijfolie, geraspte schil en sap van ½ citroen, 1tl paprikapoeder, snuf kaneel, zout en peper, 125gr zachte geitenkaas, 2 handen gehalveerde druiven.

Verwarm de oven voor tot 200gr. Leg de zoete aardappels op een kleine met bakpapier beklede plaat en rooster ze ongeveer 1 uur. Als je met een mesje moeiteloos in de aardappels kan prikken, zijn ze gaar. Halveer ze in de lengte en schraap met een lepel het grootste deel van de binnenkant eruit, maar laat een randje van ½ cm zitten binnen de schil.

Bak de spinazie in de olijfolie, blus hem af met het citroensap en druk het vocht er zo veel mogelijk uit. Hak de spinazie fijn.

Meng de gehakte spinazie met het zoete-aardappelkruim en voeg geraspte citroenschil, paprikapoeder, kaneel, zout en peper toe. Vul de lege aardappelhelften met het spinaziemengsel en leg ze terug op de bakplaat. Bestrooi de bovenkant met geitenkaas en de halve druiven. Zet de aardappels nog 10min terug in de oven zodat ze door en door warm worden en de kaas een bruin korstje krijgt. Bestrooi voor het opdienen met peper.

ZOETE AARDAPPEL SALADE

500gr zoete aardappel, olijfolie, 200gr trostomaten, 1 kleine rode ui, 15gr verse koriander, 1 groene galapeñopeper, 2 limoenen.

Verwarm de oven voor op 220gr. Was de zoete aardappels en snijd ze in plakken van ongeveer 1cm dik en leg ze op een bakplaat met bakpapier. Besprenkel met olijfolie en breng op smaak met peper en zout. Bak de plakken in 20-30min gaar in de oven.

Snijd ondertussen de tomaten in kleine blokjes en doe ze in een kom. Snijd de koriander fijn en doe bij de tomatenblokjes, schep alles om. Verwijder het steeltje en de zaadlijsten van de jalapeñopeper en snijd het vruchtvlees fijn. Halveer 1 limoen en pers de vrucht uit. Breng de tomatensalsa op smaak met de peper, het limoensap en eventueel zout. Snijd de andere limoen in parten. Schep de salsa over de zoete aardappel en serveer met de parten limoen.

SHAKSHUKA MET AVOCADO

1 grote ui, 2el olijfolie, 2 tenen knoflook, 1 rode paprika, 70 gr tomatenpuree, 400gr kerstomaten uit blik, ½ tl komijn, 1tl gerookt paprikapoeder, ½ tl chilivlokken, 3 eieren, 1 avocado, 3 takjes koriander, peper en zout.

Snipper de ui en fruit deze met de olijfolie aan in de pan. Snijd de paprika in blokjes en snijd de knoflook fijn. Bak gedurende 5min mee totdat deze glazig zijn.

Voeg dan de tomatenpuree, kerstomaten uit blik, komijn, paprikatpoeder end e chilivlokken toe en laat het geheel 10 tot 15min inkoken. Maak vervolgens drie kuiltjes in het mengsel en vul ieder kuiltje met een ei. Plaats de deksel op de pan en pocheer de eieren 3 tot 8min in het tomatenmengsel. Zodra het eiwit gestold is, is de shakshuka goed. Laat de eieren iets langer pocheren voor een harde dooier.

Schil en ontpit de avocado. Snijd de avocado in dunne plakken en hak de koriander grof. Garneer de bovenkant van de shakshuka met plakjes avocado en koriander.

Breng op smaak met peper en zout. Serveer met lekker brood om te dippen.